Księga kłamstw - Teri Terry

Tytuł: Księga kłamstw
Autor: Teri Terry
Wydawnictwo: MłodyBook
Cena: 34,90zł
Ilość stron: 432
Data premiery: 10.05.2017Prawda czy kłamstwo? Życie czy śmierć? „Moja siostra musi mi ufać. Musi mnie kochać, żeby mi ufać. Muszę być godna miłości, nieustannie”.Na pogrzebie matki Quinn dokonuje niewiarygodnego odkrycia. Ma siostrę bliźniaczkę, Piper, podobną do niej jak dwie krople wody. Ale dlaczego siostry zostały rozdzielone? Dlaczego Piper mieszkała z rodzicami w pięknym domu, podczas gdy Quinn, niczym niebezpieczne zwierzę, zamknięto u babci w Dartmoor? Przed siostrami stopniowo odkrywa się mroczna przepowiednia. Z czasem staje się jasne, że jedna z nich kłamie.

Nie wiem czy powinno zaczynać się recenzję od zdania "Ludzie! Kolejna przecudowna okładka, która znajduje się na naszych półkach!"  Lecz znów tak jest! 
"Księga kłamstw" to kolejna książka nie dość, że z piękną okładką i cudowną treścią ale i z bardzo wciągającym wątkiem.
Jak wiecie <albo i nie wiecie> uwielbiamy fantastykę. Motyw bliźniaczek rozdzielonych zaraz po urodzeniu od razu nas kupił. Różnią się od siebie o 180
°,  jedna powinna być nieskazitelnie dobra, druga natomiast powinna być jej odwrotnością. Quinn i Piper. Dlaczego jedna musiała mieszkać z dala od ludzi, z bardzo surową babcią podczas, gdy druga żyła w luksusach wraz z matką i ojcem, której ta pierwsza nigdy nie miała, wśród przyjaciół i kochającego chłopaka?
Książka opowiada jedną historię widzianą oczami obu dziewczyn, przy okazji w powieści jest zastosowana narracja pierwszoosobowa, dzięki której łatwiej możemy wczuć się w to co myślą dziewczyny. 
Styl autorki jest prosty i bardzo zrozumiały, więc co za tym idzie, książkę czyta się bardzo szybko, a samo czytanie daje wiele przyjemności. Bardzo łatwo przenosimy się w świat Quinn i Piper, widząc jego najmniejsze detale, to właśnie lubimy w fantastyce. Czytając książkę czujemy jakbyśmy były po części jedną i drugą bohaterką.
Mimo, że jedna z bliźniaczek jest zła i włada nią ciemność, a druga jest dobra i ,,czysta", czy można oddzielić zło i dobro od siebie? Czy, gdy kłamstwa stają się prawdą, czym właśnie jest ta prawda?

"To dziwna mieszanina : kłamstwo i prawda. Wisiorek pozwala mi widzieć prawdę, kiedy tego chcę, lecz to nie zawsze jest przyjemne. Moje kłamstwa mają moc i - owszem  - pozwalają kontrolować ludzi. Ale wszystkie te drobne kłamstewka, które mówimy do siebie na co dzień?  Stają się częścią tego, kim jesteśmy, i naszych relacji z otoczeniem,  czyli naszej własnej mitologii. I to dotyczy wszystkich, nie tylko mnie. Jeśli zedrzemy z kogoś jego kłamstwa,  zniszczymy maskę.  A niektóre maski są na twarzach nie bez powodu."
OCENA 10/10

Za książkę dziękujemy wydawnictwu Młody Book :*  

Komentarze

Popularne posty