"Jedyny i Niepowtarzalny Ivan" - Katherine Applegate
Tytuł: "Jedyny i Niepowtarzalny Ivan"
Autor: Katherine Applegate
Wydawnictwo: CzyTam
Cena detaliczna: 24,99zł
Ilość stron: 320
Data premiery: 06-10-2014


Opis książki: Powieściowy Ivan, srebrnogrzbiety goryl, spędza czas na spaniu, jedzeniu, oglądaniu telewizji, rozmowach ze swoją przyjaciółką słonicą Stellą i bezpańskim psem Bobem. Z rzadka tylko wspomina dżunglę, którą musiał opuścić jako dziecko. Właściwie to wystarcza mu życie, jakie prowadzi – o ile może zajmować się sztuką, czyli malowaniem obrazów.
Kiedy poznaje Ruby, nie potrafiącą przywyknąć do niewoli malutką słonicę odebraną rodzinie, zaczyna inaczej patrzeć na miejsce, gdzie razem żyją. I tylko od Ivana będzie zależeć czy uda się coś zmienić w jej życiu na lepsze.

Autorka zainspirowana prawdziwą historią o gorylu, który przez 27 lat mieszkał w niewoli, w Centrum Handlowym. Po wielu publicznych protestach został przeniesiony do zoo, w którym stał się ulubieńcem. 

Ivan, tytułowy bohater książki mieszkający w Big Top Centrum Handlowe z Automatami do Gry przy 8. Zjeździe z Autostrady. Goryl w początkowym okresie swojego życia zaznał ludzkich wygód, czyli jedzeniu przy stole, spaniu w ludzkim łóżku itd. , po wyrośnięciu do swoich realnych rozmiarów zostaje zamknięty w szklanej klatce, przez którą każdego dnia obserwują go ludzie myśląc, że jest to niebezpieczne zwierze. 

Książka ta bardzo nam przypadła do gustu. Niby książka dla dzieci, a zawiera w sobie bardzo dużo pouczających  rzeczy, nawet mogłybyśmy rzec, że więcej od niektórych książek dla dorosłych, bądź młodzieży :). Ivan do słów zapisuje swoje przemyślenia:


Porusza ona między innymi to, że zwierzęta nie są zabawkami i nie są na pokaz, ale trzeba o nie dbać, troszczyć się, aby nic im nie zabrakło. Druga kwestia to samotność. Nie każdy samotny zwierz, a nawet człowiek nie będzie szczęśliwy, ale smutny. Są typy ludzi, którzy powiedzą, że wolą samotność, ale naszym zdaniem nie wytrzymaliby zbyt długo bez jakiegokolwiek człowieka. Nie dziwi nas to, że "Jedyny i Niepowtarzalny Ivan" jest bestsellerem i otrzymał nagrody. Żałujemy, że dopiero teraz ja przeczytałyśmy, ponieważ jest naprawdę godna polecenia!!!! Koniecznie po nią sięgnijcie :)

  Ocena 10/10 nie może być inaczej


Za książkę serdecznie dziękujemy Wydawnictwu CzyTam :)
A już za tydzień recenzja "Potwornej" napisanej przez MarcyKate Connolly również tego wydawnictwa :).

Komentarze

Popularne posty