Czarodzieje - Lev Grossman

Tytuł: Czarodzieje
Autor: Lev Grossman
Wydawnictwo: MłodyBook
Cena: 34,90zł
Ilość stron: 496
Data premiery: 17-01-2018
Tłumaczenie: Monika Wyrwas-Wiśniewska

Epicka opowieść o magii i innych światach, która znacznie rozszerza granice konwencjonalnego nurtu fantasy. Oddając hołd powieściom takich pisarzy jak C.S. Lewis, T.H. White czy J.K. Rowling, Lev Grossman tworzy całkowicie oryginalny świat, w którym dobro i zło nie są czarne i białe, miłość i seks nie są proste i niewinne, a za moc trzeba zapłacić ogromną cenę.
Na podstawie trylogii „Czarodzieje” kanał telewizyjny Syfy zrealizował serial „The Magicians”.


Quentin Coldwater, nad wiek rozwinięty intelektualnie uczeń szkoły średniej, ucieka przed nudą codziennego życia, czytając raz po raz serię ukochanych powieści fantastycznych, rozgrywających się w czarodziejskiej krainie o nazwie Fillory. Uważa, że magia nie istnieje w prawdziwym świecie – aż do czasu, gdy zostaje przyjęty do bardzo sekretnego i ekskluzywnego college’u dla czarodziejów. Tam zdaje niezwykle trudne egzaminy wstępne, po czym rozpoczyna gruntowne studia nad nowoczesną magią, równocześnie odkrywając uroki studenckiego życia: przyjaźń, miłość, alkohol i seks. Wciąż jednak czegoś mu brakuje…
Choć uczy się rzucać zaklęcia i dysponuje mocą, o której nie miał dotąd pojęcia, nie jest do końca szczęśliwy. Po skończeniu studiów wraz z grupą przyjaciół wiedzie życie pozbawione celu, zmagając się z kryzysem egzystencjalnym, prześladującym bezczynnych młodych czarodziejów. Wszystko zmienia się w chwili, gdy dokonuje zadziwiającego odkrycia i wyrusza w niezwykłą podróż. Jednak przygoda, która miała spełnić jego pragnienia, okazuje się bardziej mroczna i niebezpieczna, niż mógł się spodziewać…
„Czarodzieje” to książka przenikliwa psychologicznie, a równocześnie niezwykle pomysłowa. Poruszająca, złożona, pełna przygód opowieść o życiu mrocznego alter ego Harry’ego Pottera.

.................................................................................


Zacznijmy od tego, że gdy zobaczyłyśmy zapowiedzi to zapragnęłyśmy je mieć, a gdy dostałyśmy maila z propozycją, radość była jeszcze więcej i od razu się zgodziłyśmy. Chciałyśmy zobaczyć czemu ta książka jest tak nisko oceniana i czemu jest porównywana do Harrego Pottera i z Opowieściami z Narnii.

Quentin Coldwater, licealista nie wierzący w magię, którą zna z ulubionej serii książek o fantastycznej krainie Filory. Nauczył się wiele iluzjonistycznych sztuczek, które każdy rówieśnik cenił. Pewnego dnia trafia do magicznej szkoły Brakebills w dziwnych okolicznościach, zalicza trudny egzamin i co dalej....? Czy zostanie czarodziejem? Czy uwierzy w magię? Czy będzie to jego najlepsza decyzja? Czy niezwykła podróż będzie spełnieniem jego pragnienia?

Historia niezwykła pokazująca realia młodych dorosłych, między innymi  żadna z postaci nie została łaskawie potraktowana przez los. Dodatkych reali dodają również sceny erotyczne, alkohol oraz wulgaryzmy/przekleństwa. Akcja nie toczy się jakoś szybko, co może jednym się nie podobać. Nawiązań do HP i Narnii jest wiele, ale również zawiera swoje oryginalne. Mamy mieszane uczucia i ciężko cokolwiek napisać na jej temat... Na pewno jest to coś innego, wyjątkowego i niełatwego, na pewno do niej wrócimy jeszcze później... może za 2-3 lata, a w tym roku jeszcze dokończymy kolejne tomy :).

OCENA 7/10

Za możliwość przeczytania dziękujemy wydawnictwu MłodyBook :-)

Komentarze

Popularne posty