Zbrodnie i skandale na królewskich dworach - Leslie Carroll

Tytuł: Zbrodnie i skandale na królewskich dworach
Autor: Leslie Carroll
Wydawnictwo: Muza
Cena: 39,90zł
Ilość stron: 416
Data premiery: 17-01-2018
Tłumaczenie: Anna Rajca-Salata

W rodzinach najpotężniejszych dynastii Europy z plugawego nasienia często wyrastają czarne owce. Szesnastowieczna węgierska hrabina Elżbieta Batory, chcąc zahamować powstawanie zmarszczek, kąpała się we krwi dziewic i dla zabawy wymyśliła więcej pomysłowych form tortur niż zdołaliby sobie wyobrazić władcy tak okrutni jak Wład „Palownik” Drakula i Iwan Groźny. Letycja Knollys próbowała naśladować swoją kuzynkę Elżbietę I do tego stopnia, że ukradła jej ukochanego. Wybryki seksualne i potajemne małżeństwo księcia Cumberland doprowadziły do uchwalenia prawa, które wciąż obowiązuje członków brytyjskiej rodziny królewskiej. A rozwiązła Paulina Bonaparte gorszyła nawet swojego brata Napoleona, zamawiając złoty kielich w kształcie własnej piersi.
...................................................................................................

Zaczynimy od tego, że nie przepadamy za książkami historycznymi, ale naszym wyzwaniem na przyszłe lata jest to, aby zapoznać się z każdym gatunkiem książki.... i w sumie to była najlepsza decyzja, jaką mogłyśmy podjąć, jednak historię da się lubić!!.... ale zacznijmy od początku.

Książka pt.:"Zbrodnie i skandale na królewskich dworach" autorstwa Leslie Carroll opowiada nam jedenaście historycznych "opowiadań" opartych na dokumentach o postaciach znanych, mających wpływ w różnym stopniu na bieg historii, których reputacja nie przedstawia się w jakimś najlepszy stopniu. Książka opowiada również o osobach drugoplanowych między innymi: dzieciach, rodzeństwie, czy kuzynostwie. Alę bądźmy szczerzy, kto nie przekracza granic? Jeszcze tym bardziej, gdy władza, zazdrość i dobra pozycja w społeczeństwie jest na wyciągnięcie ręki...

Z książki dowiadujemy się wiele ciekawych i interesujących historii, np. o ekspansji Imperium Osmańskiego na Bałkany czy o niemieckiej kolonizacji Siedmiogrodu. Jednakże zbrodnie Iwana Groźnego, czy Włada Drakuli są bardzo przerażające... Ale również bardzo interesujące historie możemy się dowiedzieć o Paulinie Bonaparte, czyli siostrze Napoleona (zainteresowało nas to tym bardziej, że jest on związany również z naszym regionem :D)

Widzimy, że autorka nie opiera książki na suchych faktach, ale również ocenia obiektywnie postacie, opierając się na dokumentacjach (kronikach, tekstach źródłowych, itp.), co bardzo cenimy, musi to być historyk z zamiłowania do tego co robi.

Dodajmy również, że książki nie musimy czytać "od deski do deski". Każda postać to tak naprawdę odrębna historia, które możemy czytać nie poklei. Język/Styl jest bardzo przystępny dla każdego, dlatego czyta się tą książkę jeszcze z większą ciekawością.

Podsumowując "Zbrodnie i skandale na królewskich dworach" jest to książka, która pokazuję, że historia nie jest nudna, a może być całkiem ciekawa. Uczy bardzo wiele, historia uczona w szkołach to dla nas zmora, ale już wiemy jak ją zmienić w bardzo przystępny przedmiot. A może by poprowadzić kampanię, że historia nie jest taka nudna?... Kto wie... Ale tak już na sam koniec... jest to dotychczas najlepsze odkrycie tego roku i polecamy Wam z całego serca, tym bardziej jak macie takie "problemy" z czytaniem książek, czy podręczników szkolnych dotyczących historii.

OCENA 10/10


Za możliwość przeczytania dziękujemy wydawnictwu MUZA :* 
Komentarze

Popularne posty