Kumpel. O Komedzie, Zośce i innych - Tomasz LachTytuł: Kumpel. O Komedzie, Zośce i innych
Autor: Tomasz Lach
Wydawnictwo: Muza
Cena: 34,90zł
Ilość stron: 480
Data premiery: 15.11.2017

Zbeletryzowane wspomnienia o życiu rodzinnym wybitnego jazzmana i kompozytora muzyki filmowej Krzysztofa Komedy.

Polska przełomu lat 50. i 60. Środowisko artystów tworzących w PRL-owskiej rzeczywistości. Tuż za granicami – Zachód. Dostępny dla nielicznych i wyjątkowy. Chłopiec z głową pełną marzeń i jego Kumpel. Ojciec. Przyjaciel. Wielki muzyk. Niezwykły człowiek.

Tomasz Lach, pasierb Krzysztofa Komedy, snuje opowieść o swoim dorastaniu, które przypadło na tak burzliwe czasy, o ludziach tworzących ówczesną artystyczną bohemę oraz o relacji, która łączyła go z wybitnym kompozytorem i pianistą jazzowym. Kumpel. O Komedzie, Zośce i innych to zapis doświadczeń – osobistych i pokoleniowych, ale przede wszystkim porywająca historia ludzi, którzy mieli odwagę wciąż chcieć więcej.

Być ze swojego Starego dumnym, mieć go za przykład tego, kim samemu chciałoby się być, i dążyć do zrealizowania swoich planów, czując na plecach to zachęcające klepnięcie, to największy z darów, jakie możemy otrzymać od naszych ojców. Opowiem o Krzysiu. Już wiem jak. – Tomasz Lach....................................................................

Na samym początku tak naprawdę nie interesowałyśmy się muzyką jazzową, nie stykałyśmy się z nią na co dzień, a nazwisko Komedy poznałyśmy dopiero, gdy dostałyśmy propozycję z  recenzowaniem tej książki. To była dobra decyzja... dzięki niej odkryłyśmy ciekawą muzykę, którą bardzo często słuchamy, a historia opisana w utworze jest bardzo ciekawa.

Zaczynając od prostego, lekkiego stylu autora, który przynosił zabawne, a innym razem wzruszając historie i anegdoty. Książka ukazuje nam "skomplikowane" życie artystyczne, które wymaga dużego poświęcenia sztuce. Nieobecność matki, alkohol, zdrady, kłótnie czy też ciągłe zmiany szkół i miejsc zamieszkania to są te gorsze strony życia artysty, ale również poznajemy te lepsze, niezwykłe momenty: wsparcie i prawdziwą przyjaźń od ojczyma, podróże i poznanie nowych wspaniałych ludzi takich jak Kalina Jędrusik, Piotr Skrzynecki czy Wiesław Dymny.

Książa naprawdę świetna nawet dla ludzi nieznających tego typu muzyki. Historia w niej zawarta jest wiele warta, że nawet gdy jest wiele przeciwności losu, to i tak znajdziemy wsparcie i czym cięższa droga do celu, tym bardziej będziemy doceniać co mamy... 

OCENA 9/10

Za możliwość przeczytania dziękujemy wydawnictwu MUZA :*

Komentarze

Popularne posty