Korpożycie świnki morskiej - Paulien Cornelisse

Tytuł: Korpożycie świnki morskiej
Autor: Paulien Cornelisse
Wydawnictwo: Muza
Cena: 34,90zł
Ilość stron: 256 
Data premiery: 14-03-2018

Tłumaczenie: Sylwia Walecka

Cavia, ambitna singielka, robi zawrotną karierę w dziale Komunikacji holenderskiej firmy nadzorowanej przez olbrzymią spółkę matkę. Razem z Kim – jedyną serdeczną koleżanką, Stellą – szefową HR-u oraz Royem z recepcji zajmują wspólny open space i tworzą swoisty biotop, w którym słabe ogniwo nie ma szans na przeżycie, a prokrastynacja stoi na porządku dziennym. Właśnie w tym miejscu, przy oknie z widokiem na ulicę i w otoczeniu ulubionych przyborów biurowych, Cavia odnajduje swoje z pozoru bezpieczne miejsce. To korporacyjne bezpieczeństwo okazuje się, podobnie jak szczerość relacji międzyludzkich, jedynie ułudą. Ułuda zmiksowana z absurdem świata korporacji, w którym z głupiego ludzkiego błędu rodzi się niebywały sukces, to obraz znany niejednemu pracownikowi dużych firm. Należy jednak wspomnieć, że dla Cavii ważna jest nie tylko praca. W końcu jest świnką morską o ciekawym życiu osobistym i zaraźliwym poczuciu humoru.

„Korpożycie świnki morskiej” to inteligentna i dowcipna powieść, która rozbawiła całą Holandię. Paulien Cornelisse, popularna holenderska satyryczka, przybliża świat wielkich korporacji, wyścigu szczurów i deadline'ów, lecz wzbogaca go o niebanalny element – wygadaną świnkę morską pracującą w jednej z firm. Książka Cornelisse ujęła krytyków i czytelników swoją bezpośredniością, humorem, ale i empatią, z jaką autorka traktuje życie biurowe. W samej Holandii powieść rozeszła się w ponad 100 000 egzemplarzach.

 ..................................................................................................

Paulien Cornelisse (ur. 1976 r.) – holenderska satyryczka, pisarka i felietonistka. Jej debiutancka książka Taal is zeg maar echt mijn ding (w wolnym tłumaczeniu: Język to totalnie coś dla mnie) w samej Holandii rozeszła się w nakładzie ponad pół miliona egzemplarzy. Cornelisse jest również autorką scenariuszy programów komediowych, za które otrzymała liczne nagrody. Mieszka w Amsterdamie, ma ten sam kolor włosów co David Bowie, a jej największym marzeniem jest napisanie książki o austriackich knedlach.

Książka, o której tak naprawdę nie wiesz co napisać... Ciekawa, wciągająca, na raz, ponieważ jak zaczniesz, to chcesz czy nie, to ją skończysz. Ale od początku...

Kto na słowo "korporacja" nie myśli nuda, co tam niby ciekawego może być? A jednak.... Książka przedstawia życie w korporacji w sposób inny niż zazwyczaj... Cavia singielka, która zajmuje się porządkowaniem przyborów biurowych oraz szukaniem w internecie symptomów różnych chorób, a pracuje w dziale komunikacji holenderskiej firmy. Ma również serdeczną koleżankę w pracy - Kim, ale nie tylko z nią utrzymuje dobre kontakty, jest również Roy - recepcjonista, a z szefową HR-u jak to z szefową :-). A najlepsze jest to, że Cavia jest świnką morską.

"Korpo życie świnki morskiej" jako całość tworzy ciekawy obraz sytuacji i dotąd nie spotykane spojrzenia na życie w firmie. Książka zawiera wiele krótkich rozdziałów, nawet dwu stronicowe, ale możemy również zauważyć, że niektóre z nich mają charakter zamknięty.

Jest to książka pełna pozytywnych emocji, która poprawi humor nie jednej osobie. Polecamy ją z całego serca <3. Ciekawa i na pewno inna niż "zwykłe" książki.


OCENA 8/10

Za książkę dziękujemy wydawnictwu MUZA :*

Komentarze

Popularne posty